---
title: "Ny trykforøger på Herredsvej"
description: "Ny trykforøger på Herredsvej"
date: "2026-01-16"
created: "2026-01-16"
---

[Hjem](https://www.hinnerupfjernvarme.dk/)

                    [Nyheder](https://www.hinnerupfjernvarme.dk/nyheder)

                [Ny trykforøger på Herredsvej](https://www.hinnerupfjernvarme.dk/nyheder/ny-trykforoeger-paa-herredsvej)

# Ny trykforøger på Herredsvej

**Trykforøger til området omkring Højene**

I takt med at flere og flere forbrugere kobles på fjernvarmenettet, øger vi trykforholdene forskellige steder i forsyningsområdet.

De sidste uger har vi arbejdet intens med en trykforøger til bl.a. Højene i Hinnerup.

Der er nu installeret en mindre pumpestation på hjørnet mellem Nørreskovvej og Herredsvej. Den skal øge fremløbstrykket, og sørger for at vi kan opretholde trykket også i spidsbelastningsperioder.

Det betyder, at flere forbrugere i området nu kan få varmeveksler, i stedet for en varmtvandsbeholder.

## Trykforøger til området omkring Højene

                https://www.hinnerupfjernvarme.dk/nyheder/dronebaseret-termografering-gennemfoeres-i-hinnerup-frem-til-31-marts-2026-vejret-giver-endeligt-groent-lys

                        onsdag den 4. februar 2026
                        [Ny elkedel og akkumuleringstank på vej](https://www.hinnerupfjernvarme.dk/nyheder/ny-elkedel-og-akkumuleringstank-paa-vej)

                        fredag den 16. januar 2026
                        [Ny trykforøger på Herredsvej](https://www.hinnerupfjernvarme.dk/nyheder/ny-trykforoeger-paa-herredsvej)

                        onsdag den 31. december 2025
                        [Samme priser som i 2025](https://www.hinnerupfjernvarme.dk/nyheder/samme-priser-som-i-2025)

                        fredag den 19. december 2025
                        [Juleåbningstider](https://www.hinnerupfjernvarme.dk/nyheder/juleaabningstider)
