Fjernvarmeprojekt langs Århusvej i Søften
01-05-2025:
Lyskrydset Århusvej/Engdalsvej/Alfa i Søften
Grundet vejarbejdet på Århusvej i Søften, som kræver en omkørsel via Engdalsvej, har mange oplevet væsentlig kødannelse på Engdalsvej. Favrskov Kommune har derfor meddelt os, at de nu indstiller signalanlægget i krydset Århusvej/Engdalsvej/Alfa.
Vi er oplyst af Kommunen at tidsfordelingen i anlægget bliver fremadrettet delt lige mellem Århusvej og Engdalsvej/Alfa. Dette skal sikre bedre afvikling af trafikken fra Engdalsvej. På samme tid vil signalanlægget være trafikstyret, så antallet af biler er udslagsgivende for, hvor længe der er grønt. På de tidspunkter, hvor der ikke er trafik fra hverken Engdalsvej eller Alfa, vil signalreguleringen være fast grøn på Århusvej.
Spørgsmål til dette kan rettes til Favrskov Kommune
30-04-2025:
Signalanlægget ved Rønbækvej/Århusvej i Søften er nu slukket
Imens anlægget er slukket, er der ubetinget vigepligt fra Rønbækvej.
Signalanlægget er slukket fra onsdag d. 30. april og indtil slut juni, hvor vi er færdige med gravearbejdet.
Favrskov Kommune er opmærksomme på, at de mange projekter på Århusvej giver anledning til forlænget rejsetid og frustration. De arbejder kontinuerligt på at optimere på trafikafviklingen, hvor det er muligt, så det glider så godt, som det nu kan, mens projekterne står på.
Kommunen beder alle orientere sig efter skiltningen derude og følge anvisningerne.
28-04-2025:
VIGTIG ændring ved indkørsel til Holmelundsvej fra Århusvej
Det er nu kun tilladt for busser, cyklister og beboer i tilhørende område, at køre ind af Holmelundsvej fra Århusvej.
ALLE andre bilister fra Hinnerup mod Aarhus, som ikke skal benytte Rønbækvej, skal fremadrettet dreje til højre i krydset Engdalsvej og Århusvej.
Politiet vil i den kommende periode patruljere yderligere i området.
15-04-2025:
Vi forbereder til ny produktion og fjernvarmeforsyning i industriområdet og derfor vil vi desværre komme til at ulejlige trafikanter og cyklister i en periode.
Anlægsarbejdet starter op tirsdag 22. april 2025 og forventes afsluttet ved udgangen af juni 2025.
Trafikken på Århusvej vil blive påvirket, da vi skal grave rør ned i cykelstien mod syd.
Ændringer i trafikken:
- Østgående trafik fra Hinnerup mod Aarhus ledes i denne periode ad omkørsel via Engdalsvej.
- Vestgående trafik fra Aarhus mod Hinnerup kan passere ad Århusvej som normalt.
- Trafik fra Trigevej, der skal mod Aarhus, ledes ad Hørkærvej/Alfa, da venstresving fra Trigevej ud på Århusvej ikke vil være muligt.
- Trafik fra Trigevej, der skal mod Hinnerup, kan passere som normalt.
- Cyklister og bus 200 kan fortsætte frem til Holmelundsvej og via Grønhøjvej ud på Århusvej.
Har du spørgsmål er du altid velkommen til at kontakte os på 86 98 53 40 eller info@hinnerupfjernvarme.dk.
Vi vil løbende informere om eventuelle ændringer her på siden, samt på Facebook.
Følg vores Facebookside, så du ikke går glip af eventuelle ændringer.
– Vi beklager meget ulejligheden!
